Kiedy warto zastosować falownik

Kiedy zastosować falownik?

Pytanie to nurtuje regularnie "ludzi z branży" czyli zarówno automatyków czy mechaników jak i zwykłych drobnych ciułaczy którzy muszą oszczędzać aby przetrwać.

Aby odpowiedzieć na to pytanie musimy sobie zadać szereg innych pytań związanych z falownikami.

Pierwszym z nich jest sama istota mechanizmu który napędzany jest przez silnik elektryczny. Nie ma co wnikać czy jest to transporter, pompa, maszyna czy cała linia produkcyjna. Istotną rzeczą jaką osiągniemy stosując falownik jest:

  • Zmniejszenie udarów mechanicznych poprzez łagodniejszy rozruch lub hamowanie
  • Ograniczenie prądu stosując zasadę jak wyżej
  • Regulacje obrotów zarówno poniżej znamionowych jak i w pewnym zakresie powyżej
  • Mniejsze zużycie energii
  • Odzysk energii przy zastosowaniu odpowiednich układów oddawania energii do sieci
  • Zabezpieczenie silników dużo lepsze niż tradycyjne wyłączniki silnikowe

A teraz ile mnie to będzie kosztowało. Wcale nie tak dużo. Oczywiście powinniśmy się zwrócić do kogoś (jeśli się nie znamy) kto zna branże i nie jest uwiązany przy jednym producencie aby nam dobrał odpowiednie falowniki. Nie musimy wcale przepłacać gdyż odpowiedniki azjatyckie mimo swej niższej cenie wcale nie ustępują zachodnim falownikom. 

Przemienniki częstotliwości posiadają również dedykowane funkcje specjalne takie jak regulatory PID stosowane choćby w przepompowniach czy sprężarkach, ale również wspomagające aplikacje dźwigowe czy momentowe wykorzystywane w przewijarkach itp. Część falowników wyposażona została w sterowniki PLC i dzięki ich funkcjonalnościom możemy wyeliminować konieczność stosowania dodatkowego sterownika programowalnego, a co za tym idzie ograniczyć wydatki.