Podłączanie karty enkoderowej do falowników Delta C2000

Falowniki VFD-C2000 Delta Electronics mają szeroki wachlarz możliwości podłączeń silników. Kompatybilne są zarówno z silnikami asynchronicznymi jak i synchronicznymi (SERWO).

Tutaj należy również wspomnieć o trybach sterowania owymi silnikami. Po pierwsze tryb prędkościowy gdzie w zależności od ustawionej częstotliwości (Hz) uzyskujecie określoną prędkość obrotową silnika. Istnieje również możliwość wyboru trybu momentowego gdzie regulujemy sobie moment obrotowy silnika w zakresie 0-100%. 

No i pojawia się tutaj również tryb pozycyjny gdzie genialnie na podstawie ustawień możemy sobie pojechać na konkretną pozycję.

Jednak, aby wszystko to działało poprawnie potrzebujemy sygnał zwrotny enkodera tzw. feedback. Generalnie służy do korekty dla regulatora PID w falowniku.

Jak podłączyć takowy enkoder?

Zakładając oczywiście, że używać będziecie enkodera inkrementalnego powinniście się wyposażyć w kartę np. EMC-PG01L. Ten model obsługuje enkodery LINE DRIVER.

Podobny obraz

Na rysunku poniżej widać w jaki sposób powinno wyglądać połączenie


Jednak połączenie elektryczne to jedno, a jak się ma sama instalacja. Oczywiście falowniki delta vfd-c2000 mają specjalnie przygotowane miejsce na instalacje kart.

Poniższy obrazek pokazuje w jaki sposób umieścić ową kartę w slocie do tego przeznaczonym.Oczywiście po wszystkim musimy jeszcze skonfigurować nasz falownik np.grupę 10, jednak to ustawienie zależy od naszej aplikacji.